Queensland Amateur Brewing Championship 2015 - Awards Summary

Judges: Various
Chief Steward: David Clarke
Assistant Stewards: Various
Judging Date: Sat Sep 19 2015

Class 01: LOW ALCOHOL (<4% ABV) - 10 entries

1

Nathan Semmens

011501

Light Australian Lager

43.500

Silver

2

Nathan Semmens

016502

English Bitter

40.750

Silver

3

Nick Barnes [BABBs]

015004

Mild Ale

38.750

Silver

 

Martin Rudge [BABBs]

016002

English Bitter

34.500

Bronze

 

Martin Wallis [IBU]

016503

English Bitter

33.250

Bronze

 

David Colville

011001

Light Australian Lager

32.250

Bronze

 

Matt Hillocks [TOOSOBA]

015005

Mild Ale

31.000

Bronze

 

Rob Callin

016504

English Bitter

31.000

Bronze

 

Nick Barnes [BABBs]

016003

English Bitter

30.500

Bronze

 

Class 02: PALE LAGER - 16 entries

1

Nathan Semmens

022501

Australian Premium Lager

47.000

Gold

2

David Colville

021001

Australian Lager

38.667

Silver

3

Shaun Ellwood

021504

Australian Lager

38.500

Silver

 

David Colville

022002

Australian Premium Lager

34.333

Bronze

 

Class 03: PILSENER - 16 entries

1

Matthew Hockaday

032505

German Pilsener

41.000

Silver

2

Paul Schofield [BABBs]

032002

German Pilsener

38.000

Silver

3

Anthony Kohn [BBC]

033504

Bohemian Pilsener

35.000

Bronze

 

Callum Campbell [Sunshine Coast Brewers]

033006

Bohemian Pilsener

34.000

Bronze

 

Jason Phan

031003

Classic American Pilsener

34.000

Bronze

 

Martin Wallis [IBU]

032503

German Pilsener

34.000

Bronze

 

Peter Therkelsen [BBC]

033506

Bohemian Pilsener

34.000

Bronze

 

Ralph Devoil [BABBs]

032009

German Pilsener

32.000

Bronze

 

Bob Knight [PUBS]

033007

Bohemian Pilsener

30.500

Bronze

 

Class 04: AMBER & DARK LAGER - 23 entries

1

Paul Schofield [BABBs]

041001

Oktoberfest/Marzen

41.500

Silver

2

Karl Robinson [IBU]

044503

North German Altbier

40.500

Silver

3

Paul Schofield [BABBs]

045002

Munich Dunkel

40.000

Silver

 

Grant Gilmore [RBT]

046012

Schwarzbier

39.500

Silver

 

Andrew Mahony

045011

Munich Dunkel

38.000

Silver

 

Earle Douglas [TOOSOBA]

041008

Oktoberfest/Marzen

36.500

Bronze

 

Teresa Knight [PUBS]

046010

Schwarzbier

36.500

Bronze

 

Dean Tummers [IBU]

042003

Vienna Lager

36.000

Bronze

 

Martin Rudge [BABBs]

041005

Oktoberfest/Marzen

34.000

Bronze

 

Mitchell Gill [IBU]

046013

Schwarzbier

33.500

Bronze

 

Ralph Devoil [BABBs]

045015

Munich Dunkel

33.000

Bronze

 

Dean Tummers [IBU]

045004

Munich Dunkel

32.000

Bronze

 

Mark Bedford [BABBs]

045504

Munich Dunkel

32.000

Bronze

 

Greg Hooper [PUBS]

046006

Schwarzbier

31.000

Bronze

 

Nathan Semmens

046502

Schwarzbier

30.500

Bronze

 

Class 05: STRONG LAGER (>6% ABV) - 8 entries

1

Jason Phan

053003

Traditional Bock

44.500

Silver

2

Nathan Semmens

052501

Maibock/Hellesbock

39.500

Silver

3

Martin Wallis [IBU]

052502

Maibock/Hellesbock

36.000

Bronze

 

Anthony Henderson

052503

Maibock/Hellesbock

33.000

Bronze

 

Class 06: PALE ALE - 26 entries

1

Earle Douglas [TOOSOBA]

063012

Kolsch

42.000

Silver

2

Roger Lawrance [IBU]

063006

Kolsch

41.750

Silver

3

David Clarke [BABBs]

063010

Kolsch

40.750

Silver

 

Rob Callin

065508

Australian Pale Ale

39.750

Silver

 

Teresa Knight [PUBS]

066013

English Pale Ale

39.000

Silver

 

Dean Tummers [IBU]

063004

Kolsch

38.250

Silver

 

Anthony Zigenbine [BABBs]

063505

Kolsch

36.750

Bronze

 

Bob Knight [PUBS]

065014

Australian Pale Ale

35.750

Bronze

 

Nathan Semmens

061501

Cream Ale

35.750

Bronze

 

David Clarke [BABBs]

065011

Australian Pale Ale

34.750

Bronze

 

Rob Vanstone [TOOSOBA]

062015

Blonde Ale

34.750

Bronze

 

Spiro Zantiotis

065509

Australian Pale Ale

34.250

Bronze

 

Cary Macdonald [BABBs]

063510

Kolsch

33.250

Bronze

 

Nick Barnes [BABBs]

066008

English Pale Ale

33.000

Bronze

 

David Nielsen

065002

Australian Pale Ale

32.750

Bronze

 

Nathan Semmens

065502

Australian Pale Ale

31.250

Bronze

 

Ralph Devoil [BABBs]

066016

English Pale Ale

30.750

Bronze

 

Peter Therkelsen [BBC]

063507

Kolsch

30.500

Bronze

 

Jason Phan

062003

Blonde Ale

30.250

Bronze

 

Class 07: AMERICAN PALE ALE - 28 entries

1

Shaun Ellwood

071509

American Pale Ale

43.500

Silver

2

Jimmy Vanschyndel [PUBS]

071504

American Pale Ale

42.750

Silver

3

Nathan Semmens

071501

American Pale Ale

42.500

Silver

 

Nick Barnes [BABBs]

071008

American Pale Ale

40.750

Silver

 

Luke Ronalds [GoldCLUB]

071502

American Pale Ale

40.500

Silver

 

Michael Guy [BABBs]

071508

American Pale Ale

38.000

Silver

 

Spiro Zantiotis

071516

American Pale Ale

36.500

Bronze

 

Matt Bradford

071517

American Pale Ale

36.000

Bronze

 

Mark Harris

071511

American Pale Ale

35.750

Bronze

 

Matt Thompson

071514

American Pale Ale

35.500

Bronze

 

David Holt [PUBS]

071510

American Pale Ale

35.000

Bronze

 

Rob Vanstone [TOOSOBA]

071010

American Pale Ale

34.500

Bronze

 

Tony Brown [IBU]

071004

American Pale Ale

34.500

Bronze

 

Daniel Angus [BABBs]

071007

American Pale Ale

33.250

Bronze

 

Colin Wright [BABBs]

071006

American Pale Ale

33.000

Bronze

 

Rob Mcdonald [GoldCLUB]

071512

American Pale Ale

33.000

Bronze

 

Matthew Hockaday

071513

American Pale Ale

32.000

Bronze

 

David Clarke [BABBs]

071009

American Pale Ale

31.500

Bronze

 

Rob Callin

071515

American Pale Ale

31.000

Bronze

 

Class 08: BITTER ALE - 32 entries

1

David Colville

084001

American Amber Ale

40.500

Silver

2

Nathan Semmens

084502

American Amber Ale

40.000

Silver

3

Scott Eckford [RBT]

082513

English Best Bitter

39.250

Silver

 

Mark Davies [BABBs]

082004

English Best Bitter

38.000

Silver

 

Jimmy Vanschyndel [PUBS]

082503

English Best Bitter

37.000

Bronze

 

Arrian Wells

084510

American Amber Ale

36.500

Bronze

 

Greg Young [RBT]

083010

English Extra Special/Strong Bitter (ESB)

36.500

Bronze

 

Mark Davies [BABBs]

081003

Australian Bitter Ale

36.500

Bronze

 

Michael Johnson [IBU]

084506

American Amber Ale

36.500

Bronze

 

Matt Thompson

084512

American Amber Ale

35.750

Bronze

 

Roger Lawrance [IBU]

085007

Dusseldorfer Altbier

35.500

Bronze

 

Scott Eckford [RBT]

083514

English Extra Special/Strong Bitter (ESB)

35.000

Bronze

 

Chris Moss

084008

American Amber Ale

34.500

Bronze

 

David Clarke [BABBs]

085013

Dusseldorfer Altbier

33.500

Bronze

 

Matt Bradford

084515

American Amber Ale

33.500

Bronze

 

Karl Robinson [IBU]

082509

English Best Bitter

33.000

Bronze

 

Jason Phan

084005

American Amber Ale

32.500

Bronze

 

Nick Barnes [BABBs]

083012

English Extra Special/Strong Bitter (ESB)

32.000

Bronze

 

Cary Macdonald [BABBs]

084516

American Amber Ale

31.500

Bronze

 

Davis Row

084002

American Amber Ale

31.500

Bronze

 

Class 09: BROWN ALE - 24 entries

1

Martin Rudge [BABBs]

093004

Scottish Ale

40.500

Silver

2

Luke Ronalds [GoldCLUB]

095501

American Brown Ale

39.500

Silver

3

Michael Guy [BABBs]

091505

Northern English Brown Ale

38.500

Silver

 

Chris Moss

095005

American Brown Ale

38.000

Silver

 

Dean Tummers [IBU]

091002

Northern English Brown Ale

38.000

Silver

 

Bob Knight [PUBS]

092012

Irish Red Ale

37.500

Bronze

 

Rob Vanstone [TOOSOBA]

092015

Irish Red Ale

37.500

Bronze

 

Teresa Knight [PUBS]

094011

Australian Dark/Old Ale

36.500

Bronze

 

Adam Taylor

092003

Irish Red Ale

35.500

Bronze

 

Satoshi Tamura

095502

American Brown Ale

35.500

Bronze

 

Scott Eckford [RBT]

095508

American Brown Ale

35.500

Bronze

 

Colin Wright [BABBs]

095007

American Brown Ale

35.000

Bronze

 

Teresa Knight [PUBS]

091010

Northern English Brown Ale

35.000

Bronze

 

Cary Macdonald [BABBs]

092509

Irish Red Ale

34.000

Bronze

 

Anna Kinney

095503

American Brown Ale

31.500

Bronze

 

Daniel Angus [BABBs]

091009

Northern English Brown Ale

31.000

Bronze

 

Andrew Mahony

091013

Northern English Brown Ale

30.000

Bronze

 

Class 10: PORTER - 25 entries

1

Paul Schofield [BABBs]

102001

Robust Porter

43.500

Silver

2

Roger Duncan

103003

Baltic Porter

42.000

Silver

3

Daniel Angus [BABBs]

101004

Brown Porter

39.500

Silver

 

Bob Knight [PUBS]

102006

Robust Porter

38.000

Silver

 

Martin Rudge [BABBs]

101002

Brown Porter

37.000

Bronze

 

Andrew Mahony

101007

Brown Porter

36.500

Bronze

 

Nick Stevens [Fraser Coast Bayside Brewers]

103510

Baltic Porter

35.500

Bronze

 

Scott Eckford [RBT]

102513

Robust Porter

35.500

Bronze

 

Adam Colley [PUBS]

102507

Robust Porter

34.000

Bronze

 

Mike Kash [Fraser Coast Bayside Brewers]

102509

Robust Porter

33.500

Bronze

 

Scott Eckford [RBT]

101512

Brown Porter

33.500

Bronze

 

Trent Roberts [PUBS]

102504

Robust Porter

33.500

Bronze

 

Kevin Yates [GoldCLUB]

102503

Robust Porter

33.000

Bronze

 

Damian Maguire [GoldCLUB]

103502

Baltic Porter

32.000

Bronze

 

Class 11: STOUT - 12 entries

1

Scott Eckford [RBT]

111504

Dry Stout

43.000

Silver

2

Jason Phan

112001

Sweet Stout

42.000

Silver

3

Matthew Obrien [Fraser Coast Bayside Brewers]

111003

Dry Stout

41.750

Silver

 

Anthony Henderson

113507

Oatmeal Stout

41.500

Silver

 

Scott Eckford [RBT]

113505

Oatmeal Stout

38.500

Silver

 

David Clarke [BABBs]

112005

Sweet Stout

36.500

Bronze

 

Troy Parker [BABBs]

111506

Dry Stout

35.000

Bronze

 

Warwick Clarke

112004

Sweet Stout

33.500

Bronze

 

Justin Adams [IBU]

111503

Dry Stout

32.000

Bronze

 

Michael Guy [BABBs]

113502

Oatmeal Stout

31.000

Bronze

 

Jason Phan

113002

Oatmeal Stout

30.000

Bronze

 

Class 12: STRONG STOUT (>6% ABV) - 17 entries

1

Nick Barnes [BABBs]

123005

Russian Imperial Stout

42.000

Silver

2

Spiro Zantiotis

121506

Australian Stout/Foreign Extra Stout

40.000

Silver

3

Andrew Mahony

122006

American Stout

39.000

Silver

 

Rob Mcdonald [GoldCLUB]

121505

Foreign Extra Stout

37.750

Bronze

 

Anthony Henderson

121510

Foreign Extra Stout

37.500

Bronze

 

Greg Hooper [PUBS]

122004

American Stout

36.750

Bronze

 

Spiro Zantiotis

123507

Russian Imperial Stout

36.500

Bronze

 

Mark Bedford [BABBs]

121504

Foreign Extra Stout

36.000

Bronze

 

Troy Parker [BABBs]

123509

Russian Imperial Stout

36.000

Bronze

 

Luke Ronalds [GoldCLUB]

122501

American Stout

34.750

Bronze

 

Karl Robinson [IBU]

123503

Russian Imperial Stout

34.000

Bronze

 

Troy Parker [BABBs]

122508

American Stout

32.500

Bronze

 

Tim Butler [IBU]

121007

Foreign Extra Stout

32.000

Bronze

 

Class 13: INDIA PALE ALE - 27 entries

1

Nathan Semmens

132502

American IPA

42.000

Silver

2

Mark Bedford [BABBs]

132509

American IPA

41.000

Silver

3

Dean Tummers [IBU]

133005

Imperial IPA

36.500

Bronze

 

Janelle Stewart [PUBS]

131011

English IPA

36.000

Bronze

 

Luke Ronalds [GoldCLUB]

132504

American IPA

35.500

Bronze

 

Spiro Zantiotis

132511

American IPA

35.500

Bronze

 

Warwick Clarke

132007

American IPA

35.500

Bronze

 

Luke Ronalds [GoldCLUB]

133505

Imperial IPA

35.000

Bronze

 

Danny Craggs

131507

English IPA

34.500

Bronze

 

Dean Tummers [IBU]

132004

American IPA

34.500

Bronze

 

Justin Adams [IBU]

132508

American IPA

34.500

Bronze

 

David Colville

133002

Imperial IPA

33.000

Bronze

 

Chris Moss

132010

American IPA

32.000

Bronze

 

David Colville

132001

American IPA

32.000

Bronze

 

Troy Parker [BABBs]

132512

American IPA

32.000

Bronze

 

Matthew Obrien [Fraser Coast Bayside Brewers]

132006

American IPA

31.500

Bronze

 

Anthony Henderson

132513

American IPA

31.000

Bronze

 

Andrew Mahony

131014

English IPA

30.500

Bronze

 

Class 14: STRONG ALE (>6% ABV) - 10 entries

1

David Clarke [BABBs]

144003

American Barley Wine

46.000

Gold

2

Martin Rudge [BABBs]

143001

English Barley Wine

40.000

Silver

3

Bryan Penley [BBC]

142502

Strong Scotch Ale

37.500

Bronze

 

David Clarke [BABBs]

143002

English Barley Wine

37.000

Bronze

 

Andrew Mahony

142004

Strong Scotch Ale

35.000

Bronze

 

Michael Guy [BABBs]

141501

Old Ale (English Strong Ale)

33.000

Bronze

 

Scott Eckford [RBT]

141503

Old Ale (English Strong Ale)

30.500

Bronze

 

Scott Eckford [RBT]

142504

Strong Scotch Ale

30.000

Bronze

 

Class 15: BELGIAN STRONG ALE (>6% ABV) - 19 entries

1

Daniel Angus [BABBs]

155006

Belgian Strong Dark Ale

39.750

Silver

2

Paul Schofield [BABBs]

154002

Dubbel

36.000

Bronze

3

Julian Grigg [BABBs]

155508

Belgian Strong Dark Ale

35.750

Bronze

 

Greg Hooper [PUBS]

154005

Dubbel

35.500

Bronze

 

Nikita Kvasov

151504

Belgian Blond Ale

34.250

Bronze

 

Matthew Obrien [Fraser Coast Bayside Brewers]

155003

Belgian Strong Dark Ale

31.750

Bronze

 

Anthony Doughty [TOOSOBA]

154510

Dubbel

31.500

Bronze

 

Class 16: WHEAT & RYE BEER - 16 entries

1

Nathan Semmens

162501

Weizen/Weissbier (Wheat)

40.000

Silver

2

Paul Schofield [BABBs]

164001

Weizenbock

39.500

Silver

3

Troy Parker [BABBs]

163511

Dunkel Weizen

39.250

Silver

 

Teresa Knight [PUBS]

162005

Weizen/Weissbier (Wheat)

39.000

Silver

 

Cary Macdonald [BABBs]

163510

Dunkel Weizen

38.750

Silver

 

Nikita Kvasov

162506

Weizen/Weissbier (Wheat)

37.500

Bronze

 

Norbert Wimmer

162504

Weizen/Weissbier (Wheat)

37.250

Bronze

 

Nikita Kvasov

163507

Dunkel Weizen

37.000

Bronze

 

Earle Douglas [TOOSOBA]

161004

American Wheat or Rye Beer

36.000

Bronze

 

Adrian Ashdown [CQ Homebrewers]

162002

Weizen/Weissbier (Wheat)

35.000

Bronze

 

Scott Eckford [RBT]

161508

American Wheat

33.750

Bronze

 

Garth Kelly [IBU]

161502

American Wheat or Rye Beer

32.000

Bronze

 

Justin Adams [IBU]

162505

Weizen/Weissbier (Wheat)

31.750

Bronze

 

Class 17: FARMHOUSE ALE & WILD BEER - 19 entries

1

Nathan Semmens

172502

Saison

42.000

Silver

2

Andreas Taylor

171505

Witbier (White)

40.500

Silver

3

Nathan Semmens

171501

Witbier (White)

38.750

Silver

 

Daniel Angus [BABBs]

174006

Flanders Red Ale

37.000

Bronze

 

Warwick Clarke

172003

Saison

35.500

Bronze

 

Adam Meisenhelter [BBC]

174507

Flanders Red Ale

34.250

Bronze

 

Anthony Doughty [TOOSOBA]

177510

Straight (Unblended) Lambic

34.000

Bronze

 

Spiro Zantiotis

173509

Biere de Garde

33.000

Bronze

 

Michael Johnson [IBU]

172506

Saison

31.250

Bronze

 

Class 18: SPECIALTY BEER - 46 entries

1

Michael Johnson [IBU]

185509

Belgian Specialty Ale - Brett and Bacteria

41.500

Silver

2

Cary Macdonald [BABBs]

182524

Spice/Herb/Vegetable Beer - Coffee Brown IPA

39.000

Silver

3

Mark Bedford [BABBs]

187517

Other Specialty - American IPA Rye

37.750

Bronze

 

Adam Meisenhelter [BBC]

181521

Fruit Beer - Berliner Weiss and Raspberry

37.500

Bronze

 

Satoshi Tamura

186505

Wood-aged Beer - Imperial Oatmeal Stout with Bourbon Barrel Chunks and Sherry

37.500

Bronze

 

Anthony Zigenbine [BABBs]

187516

Other Specialty - Russian Imperial Stout with Coffee

36.500

Bronze

 

Mark Bedford [BABBs]

185518

Belgian Specialty Ale - Belgian Strong Red Ale with WY1388 Yeast

35.000

Bronze

 

Cary Macdonald [BABBs]

187525

Other Specialty - Irish Red Ale with Manuka Smoked Malt

34.500

Bronze

 

Dion Clark [BABBs]

182512

Spice/Herb/Vegetable Beer - IPA with Chai Spices

34.500

Bronze

 

Rob Vanstone [TOOSOBA]

185017

Belgian Specialty Ale - Belgian White American IPA

34.500

Bronze

 

Daniel Angus [BABBs]

187011

Other Specialty - English Best Bitter with Earl Grey Tea

34.000

Bronze

 

Adam Meisenhelter [BBC]

187522

Other Specialty - Gose - Salt and Coriander

33.500

Bronze

 

Dean Tummers [IBU]

184008

Classic Rauchbier (Smoked Marzen)

33.500

Bronze

 

Earle Douglas [TOOSOBA]

182013

Spice/Herb/Vegetable Beer - Carrot Saison

33.500

Bronze

 

Jimmy Vanschyndel [PUBS]

183506

Christmas/Winter Specialty Spiced Beer - Ginger, Cinnamon, Cloves, Organge Rind, Honey and Raisins

33.000

Bronze

 

David Colville

181001

Fruit Beer - American IPA with Apricots

32.750

Bronze

 

Roger Lawrance [IBU]

184009

Classic Rauchbier (Smoked Marzen)

32.500

Bronze

 

Sharon Barber [Fraser Coast Bayside Brewers]

181513

Fruit Beer - Mango

32.500

Bronze

 

Spiro Zantiotis

181523

Fruit Beer - Dark Saison with fig and honey

32.000

Bronze

 

Tony Vanerlinden [BABBs]

187003

Other Specialty - Rye IPA

32.000

Bronze

 

Anthony Doughty [TOOSOBA]

187528

Other Specialty - American IPA with Dark Malts

31.500

Bronze

 

Ged Johnson

181519

Fruit Beer - Pale Ale with Raspberries and Vanilla

31.500

Bronze

 

Jason Phan

182006

Spice/Herb/Vegetable Beer - American Krystal Wheat with Honey

31.500

Bronze

 

Troy Parker [BABBs]

187526

Other Specialty - Session AIPA as per 2015 BJCP

31.500

Bronze

 

Trent Roberts [PUBS]

187514

Other Specialty - Wheat, Redback and Sheperds Delight

31.000

Bronze

 

Mark Davies [BABBs]

187005

Other Specialty - Smoked Mild (Cherrywood)

30.500

Bronze

 

Nathan Semmens

187502

Other Specialty - Choc Milk Robust Porter with Cocao Nibs and Lactose

30.500

Bronze

 

Perry Burt [BABBs]

183503

Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

30.500

Bronze

 

David Holt [PUBS]

182515

Spice/Herb/Vegetable Beer - Ale malt, honey and ginger

30.000

Bronze

 

Dean Tummers [IBU]

183007

Christmas/Winter Specialty Spiced Beer - ESB with Cinnamon & Nutmeg

30.000

Bronze

 

Class 19: MEAD - 4 entries

1

Robyn Hedge [Western Suburbs]

192501

Sweet Mead

46.500

Gold

2

Anna Kinney

195502

Melomel - Dry Sparkling with Raspberries

41.500

Silver

3

Anthony Doughty [TOOSOBA]

196503

Other Mead - Metheglin with Apples Sparkling

37.500

Bronze

 

Sean Reynolds Massey-Reed [BABBs]

195001

Dry Standard Still Cyser

37.500

Bronze

 

Class 20: CIDER - 10 entries

1

Rob Mcdonald [GoldCLUB]

201506

Common Cider

39.500

Silver

2

Nick Barnes [BABBs]

201002

Common Cider - Dry Sparkling

37.500

Bronze

3

Jason Phan

203001

Other Cider - Spiced Chamomile Apple Cider

33.500

Bronze

 

Luke Ronalds [GoldCLUB]

203503

Other Cider - Medium Sparkling Pomegranate

31.500

Bronze

 

Karl Robinson [IBU]

202505

Dry English Cider

30.000

Bronze

 

Champion Beer

1

Nathan Semmens

022501

Australian Premium Lager

47.000

Gold